ВОДНЕ ГОСПОДАРСТВО
28-07-2015, 12:06
АВТОМАТИЗАЦІЯ ТА ДИСПЕТЧЕРИЗАЦІЯ СИСТЕМ ВОДОПОСТАЧАННЯ
Однією з гострих проблем кожного водоканалу стоїть питання модернізації обладнання та заміни очисних споруд на більш сучасні та енергозберігаючі.
Вдалим досвідом підвищення надійності та економічності системи водопостачання та водовідведення ділиться з читачами Журналу «ЖКГ» директор Комунального підприємства «Боярка-Водоканал» Давиденко Микола Іванович.
Розкажіть, будь ласка, про Ваше підприємство (мета діяльності, як давно існує, кількість працівників, як довго працюєте на посаді директора).
Комунальне підприємство «Боярка-Водоканал» надає послуги з водопостачання та водовідведення, є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий рахунок в установі банку, печатку, штампи, бланки зі власною назвою та інші реквізити.
Розвиток підприємства нерозривно пов'язаний з розвитком міста, його промисловим потенціалом, розширенням мережі шкіл, культурно-просвітніх установ, медичних закладів, підприємств торгівлі й побутового обслуговування. Джерелами водопостачання міста є підземні води Бучакського та Полтавського водоносних горизонтів.
Якість води відповідає вимогам Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної до споживання людиною».
Питна вода відпускається для забезпечення потреб населення, господарсько-питних потреб промислових підприємств і для пожежогасіння. Вода на інші потреби відпускається тільки у випадках наявності погодженого і затвердженого проекту водопостачання, розробленого з врахуванням вимог «Водного кодексу України» та інших діючих нормативних документів. Технічне експлуатування водозабірних споруд забезпечує безперебійну і надійну роботу всіх споруд при високих техніко-економічних показниках і якісних показниках з врахуванням вимог охорони навколишнього середовища раціонального використання водних ресурсів.
Всі артсвердловини об'єднані у водопровідні вузли з насосними станціями ІІ-го та ІІІ-го підйомів. Майже всі свердловини експлуатуються більше ніж 45 років, тобто вони працюють з перевищенням нормативного терміну їх експлуатації.
Яка Ваша думка стосовно модернізації обладнання?
У зв'язку з довготривалою експлуатацією споруд та мереж міста виникла гостра потреба провести модернізацію обладнання підприємства.
Так, з 2014 р. було виконано автоматизацію системи диспетчерського управління технологічним обладнанням комплексу розосереджених споруд водопостачання та водовідведення м. Боярка, в якому передбачено:
• забезпечення централізованого контролю та керування роботою розосередженого комплексу технічного обладнання з допомогою бездротового зв'язку між ЦДП і всіма свердловинами, водозабірними вузлами та КНС з використанням мереж мобільного зв'язку загального користування;
• автоматизоване управління комплексом водопостачання та водовідведення з додержанням оптимальних режимів використання насосних агрегатів, що забезпечують мінімізацію енергоспоживання і подовження термінів служби технологічного обладнання;
• забезпечення комплексного захисту насосних агрегатів від аварійних відхилень електротехнічних та технологічних параметрів;
• максимальне використання електроапаратури управління насосними агрегатами, зокрема частотних перетворювачів, пристроїв плавного пуску та ін.
Основними джерелами ефективності виконання автоматизованої системи диспетчерського управління є:
• збільшення терміну служби і зниження аварійності насосів і електродвигунів за рахунок комплексного захисту, забезпечується станціями ТК 112;
• скорочення часу ліквідації аварій за рахунок їх швидкого виявлення і відповідне зниження тривалості порушень водопостачання споживачів і зменшення непродуктивних витоків води (на подачу якої витрачена енергія), а також шкідливих наслідків цих витоків для навколишньої території;
• скорочення споживання електроенергії за рахунок оптимізації управління насосними свердловинам (річна економія від скорочення енергоспоживання свердловин становить понад 400 кВт);
• скорочення чисельності обслуговуючого персоналу і відповідне зменшення витрат на заробітну плату (річна економія від скорочення витрат на заробітну плату близько 239 тис. грн.);
• сумарна річна економія після впровадження заходу складає понад 500 тис. грн.;
Таким чином, автоматизована система диспетчеризації водопостачання та водовідведення м. Боярка може бути ідентифікована як безпечна, яка підвищує надійність та економічність системи водопостачання та водовідведення.
Виникає потреба заміни технологічного обладнання на каналізаційних очисних спорудах, на більш сучасне та енергозберігаюче - заміна компресорів на більш енергоефективні. Забезпечення їх частотними перетворювачами і автоматикою, заміна насосів спорожнення і забезпечення їх частотними перетворювачами і автоматикою.
У планах підприємства - розробка проектно-кошторисної документації будівництва резервуарів-накопичувачів питної води в історичній частині м. Боярка, для забезпечення безперебійного водопостачання, так як на даний час в даному мікрорайоні вода подається за схемою свердловина - мережа і в літній період, коли значно збільшується водорозбір, відчувається значна нестача води.
Наразі придбання будь-якого устаткування чи обладнання для підприємства стає майже неможливим через нестабільність на валютному ринку.
Які тарифи на послуги наразі діють на підприємстві?
На підприємстві з 01.05.2015 р. затверджені та введені в дію нові тарифи на послуги водопостачання та водовідведення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) з 90 % відшкодуванням витрат. Старі тарифи затверджувались Державною інспекцією з контролю за цінами в Київській обл. у вересні 2011 року, та введені в дію у жовтні 2011 р.
Чи є на підприємстві проблеми з боржниками? Як працюєте над даним питанням?
Як і на будь-якому комунальному підприємстві, у нас теж існує категорія споживачів-боржників. Із загальної кількості споживачів майже третина мають поточну чи тривалу заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення. Частка боргу юридичних осіб на фоні населення не є такою вагомою.
Найбільші боржники - це інші комунальні підприємства міста, що надають населенню послуги із обслуговування житла та централізованого опалення: гуртожитки, ЖЕК і тепломережа. КП «Боярка-Водоканал» працює з боржниками у постійному контакті. А саме:
• вручення приписів з вимогою погасити заборгованість;
• запрошення до укладання угод реструктуризації наявного боргу з поетапною виплатою разом із місячними платежами;
• роз'яснення серед населення про необхідність оплати.
Але, коли ці методи не діють, підприємство залишає за собою право обмежити надання послуг шляхом встановлення блокувальних пристроїв у централізовану каналізаційну мережу біля будинку боржника чи тимчасове обмеження надання послуг водопостачання до погашення суми боргу. Крім того, юридична служба підприємства працює з боржниками через судові органи поданням справи на примусове стягнення заборгованості. І ось тут, після винесення судових рішень на користь надавача послуг, виникають деякі складнощі в отриманні боргів та понесених комунальним підприємством судових витрат через органи державної виконавчої служби. Наразі, практично жодного результативного рішення по стягненню заборгованості, підтвердженої судом, від виконавчої служби немає. Прогалини у законодавстві щодо виконавчого провадження дають можливість комунальному підприємству отримувати відшкодування боргів лише шляхом стягнення із пенсії боржника. Але це дуже замала частка того, що належить до повернення за спожиті послуги водопостачання та водовідведення боржником.
Чи виникають проблеми з махінаціями з показниками лічильників на воду? Як з цим працюєте?
Працівниками підприємства постійно проводиться роз'яснювальна робота серед споживачів по встановленню лічильників обліку води кожним домогосподарством. Наразі, близько 25 % споживачів підприємства обліковуються за санітарними нормами. Серед споживачів, які мають лічильники на воду, звичайно, є категорія схильних до нечесних розрахунків. Магніти, навмисне пошкодження приладів обліку призводять до недоодержання підприємством значних матеріальних коштів. Виявлення фактів штучного впливу на роботу приладів обліку, безоблікового використання води споживачами, встановлення незареєстрованих споживачів входить в прямі обов'язки штату контролерів водопровідно-каналізаційного господарства підприємства. При виявленні вказаних порушень, обов'язково складається акт-претензія та порушнику надається розрахунок штрафних санкцій для оплати за заподіяну шкоду. Крім того, наразі на підприємстві активно впроваджується застосування так званих антимагнітних наклейок, які не дають можливості абоненту використовувати магнітні пристрої для блокування роботи приладу обліку.
Чи проводите будь-яку роз'яснювальну роботу серед населення з приводу підвищення тарифів? Або з будь-яких інших питань?
Роз'яснювальна робота серед споживачів стосовно підвищення тарифів починає проводитись за декілька місяців до запланованих змін. Через платіжні квитанції, повідомлення у місцевій газеті, у особистому спілкуванні зі споживачами пояснюється суть та необхідність такого кроку підприємством. У приміщенні водоканалу існує куточок споживача, який надає відповіді на більшість питань. Працівники підприємства завжди допоможуть та проконсультують споживачів щодо оформлення субсидій та пільг, економії фактичних витрат у складний економічний час та завжди готові до діалогу зі своїми споживачами.
Однією з гострих проблем кожного водоканалу стоїть питання модернізації обладнання та заміни очисних споруд на більш сучасні та енергозберігаючі.
Вдалим досвідом підвищення надійності та економічності системи водопостачання та водовідведення ділиться з читачами Журналу «ЖКГ» директор Комунального підприємства «Боярка-Водоканал» Давиденко Микола Іванович.
Розкажіть, будь ласка, про Ваше підприємство (мета діяльності, як давно існує, кількість працівників, як довго працюєте на посаді директора).
Комунальне підприємство «Боярка-Водоканал» надає послуги з водопостачання та водовідведення, є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий рахунок в установі банку, печатку, штампи, бланки зі власною назвою та інші реквізити.
Розвиток підприємства нерозривно пов'язаний з розвитком міста, його промисловим потенціалом, розширенням мережі шкіл, культурно-просвітніх установ, медичних закладів, підприємств торгівлі й побутового обслуговування. Джерелами водопостачання міста є підземні води Бучакського та Полтавського водоносних горизонтів.
Якість води відповідає вимогам Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної до споживання людиною».
Питна вода відпускається для забезпечення потреб населення, господарсько-питних потреб промислових підприємств і для пожежогасіння. Вода на інші потреби відпускається тільки у випадках наявності погодженого і затвердженого проекту водопостачання, розробленого з врахуванням вимог «Водного кодексу України» та інших діючих нормативних документів. Технічне експлуатування водозабірних споруд забезпечує безперебійну і надійну роботу всіх споруд при високих техніко-економічних показниках і якісних показниках з врахуванням вимог охорони навколишнього середовища раціонального використання водних ресурсів.
Всі артсвердловини об'єднані у водопровідні вузли з насосними станціями ІІ-го та ІІІ-го підйомів. Майже всі свердловини експлуатуються більше ніж 45 років, тобто вони працюють з перевищенням нормативного терміну їх експлуатації.
Яка Ваша думка стосовно модернізації обладнання?
У зв'язку з довготривалою експлуатацією споруд та мереж міста виникла гостра потреба провести модернізацію обладнання підприємства.
Так, з 2014 р. було виконано автоматизацію системи диспетчерського управління технологічним обладнанням комплексу розосереджених споруд водопостачання та водовідведення м. Боярка, в якому передбачено:
• забезпечення централізованого контролю та керування роботою розосередженого комплексу технічного обладнання з допомогою бездротового зв'язку між ЦДП і всіма свердловинами, водозабірними вузлами та КНС з використанням мереж мобільного зв'язку загального користування;
• автоматизоване управління комплексом водопостачання та водовідведення з додержанням оптимальних режимів використання насосних агрегатів, що забезпечують мінімізацію енергоспоживання і подовження термінів служби технологічного обладнання;
• забезпечення комплексного захисту насосних агрегатів від аварійних відхилень електротехнічних та технологічних параметрів;
• максимальне використання електроапаратури управління насосними агрегатами, зокрема частотних перетворювачів, пристроїв плавного пуску та ін.
Основними джерелами ефективності виконання автоматизованої системи диспетчерського управління є:
• збільшення терміну служби і зниження аварійності насосів і електродвигунів за рахунок комплексного захисту, забезпечується станціями ТК 112;
• скорочення часу ліквідації аварій за рахунок їх швидкого виявлення і відповідне зниження тривалості порушень водопостачання споживачів і зменшення непродуктивних витоків води (на подачу якої витрачена енергія), а також шкідливих наслідків цих витоків для навколишньої території;
• скорочення споживання електроенергії за рахунок оптимізації управління насосними свердловинам (річна економія від скорочення енергоспоживання свердловин становить понад 400 кВт);
• скорочення чисельності обслуговуючого персоналу і відповідне зменшення витрат на заробітну плату (річна економія від скорочення витрат на заробітну плату близько 239 тис. грн.);
• сумарна річна економія після впровадження заходу складає понад 500 тис. грн.;
Таким чином, автоматизована система диспетчеризації водопостачання та водовідведення м. Боярка може бути ідентифікована як безпечна, яка підвищує надійність та економічність системи водопостачання та водовідведення.
Виникає потреба заміни технологічного обладнання на каналізаційних очисних спорудах, на більш сучасне та енергозберігаюче - заміна компресорів на більш енергоефективні. Забезпечення їх частотними перетворювачами і автоматикою, заміна насосів спорожнення і забезпечення їх частотними перетворювачами і автоматикою.
У планах підприємства - розробка проектно-кошторисної документації будівництва резервуарів-накопичувачів питної води в історичній частині м. Боярка, для забезпечення безперебійного водопостачання, так як на даний час в даному мікрорайоні вода подається за схемою свердловина - мережа і в літній період, коли значно збільшується водорозбір, відчувається значна нестача води.
Наразі придбання будь-якого устаткування чи обладнання для підприємства стає майже неможливим через нестабільність на валютному ринку.
Які тарифи на послуги наразі діють на підприємстві?
На підприємстві з 01.05.2015 р. затверджені та введені в дію нові тарифи на послуги водопостачання та водовідведення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) з 90 % відшкодуванням витрат. Старі тарифи затверджувались Державною інспекцією з контролю за цінами в Київській обл. у вересні 2011 року, та введені в дію у жовтні 2011 р.
Чи є на підприємстві проблеми з боржниками? Як працюєте над даним питанням?
Як і на будь-якому комунальному підприємстві, у нас теж існує категорія споживачів-боржників. Із загальної кількості споживачів майже третина мають поточну чи тривалу заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення. Частка боргу юридичних осіб на фоні населення не є такою вагомою.
Найбільші боржники - це інші комунальні підприємства міста, що надають населенню послуги із обслуговування житла та централізованого опалення: гуртожитки, ЖЕК і тепломережа. КП «Боярка-Водоканал» працює з боржниками у постійному контакті. А саме:
• вручення приписів з вимогою погасити заборгованість;
• запрошення до укладання угод реструктуризації наявного боргу з поетапною виплатою разом із місячними платежами;
• роз'яснення серед населення про необхідність оплати.
Але, коли ці методи не діють, підприємство залишає за собою право обмежити надання послуг шляхом встановлення блокувальних пристроїв у централізовану каналізаційну мережу біля будинку боржника чи тимчасове обмеження надання послуг водопостачання до погашення суми боргу. Крім того, юридична служба підприємства працює з боржниками через судові органи поданням справи на примусове стягнення заборгованості. І ось тут, після винесення судових рішень на користь надавача послуг, виникають деякі складнощі в отриманні боргів та понесених комунальним підприємством судових витрат через органи державної виконавчої служби. Наразі, практично жодного результативного рішення по стягненню заборгованості, підтвердженої судом, від виконавчої служби немає. Прогалини у законодавстві щодо виконавчого провадження дають можливість комунальному підприємству отримувати відшкодування боргів лише шляхом стягнення із пенсії боржника. Але це дуже замала частка того, що належить до повернення за спожиті послуги водопостачання та водовідведення боржником.
Чи виникають проблеми з махінаціями з показниками лічильників на воду? Як з цим працюєте?
Працівниками підприємства постійно проводиться роз'яснювальна робота серед споживачів по встановленню лічильників обліку води кожним домогосподарством. Наразі, близько 25 % споживачів підприємства обліковуються за санітарними нормами. Серед споживачів, які мають лічильники на воду, звичайно, є категорія схильних до нечесних розрахунків. Магніти, навмисне пошкодження приладів обліку призводять до недоодержання підприємством значних матеріальних коштів. Виявлення фактів штучного впливу на роботу приладів обліку, безоблікового використання води споживачами, встановлення незареєстрованих споживачів входить в прямі обов'язки штату контролерів водопровідно-каналізаційного господарства підприємства. При виявленні вказаних порушень, обов'язково складається акт-претензія та порушнику надається розрахунок штрафних санкцій для оплати за заподіяну шкоду. Крім того, наразі на підприємстві активно впроваджується застосування так званих антимагнітних наклейок, які не дають можливості абоненту використовувати магнітні пристрої для блокування роботи приладу обліку.
Чи проводите будь-яку роз'яснювальну роботу серед населення з приводу підвищення тарифів? Або з будь-яких інших питань?
Роз'яснювальна робота серед споживачів стосовно підвищення тарифів починає проводитись за декілька місяців до запланованих змін. Через платіжні квитанції, повідомлення у місцевій газеті, у особистому спілкуванні зі споживачами пояснюється суть та необхідність такого кроку підприємством. У приміщенні водоканалу існує куточок споживача, який надає відповіді на більшість питань. Працівники підприємства завжди допоможуть та проконсультують споживачів щодо оформлення субсидій та пільг, економії фактичних витрат у складний економічний час та завжди готові до діалогу зі своїми споживачами.
Давиденко Микола,
директор КП «Боярка-Водоканал»
директор КП «Боярка-Водоканал»
Опубліковано в журналі «Житлово-комунальне господарство України.
Інформаційно-аналітичне видання для фахівців», № 4 (77), травень 2015
Інформаційно-аналітичне видання для фахівців», № 4 (77), травень 2015