ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ГАЗОВИХ БАЛОНІВ
2-03-2016, 10:49
За інформацією Головного управління Держпраці у Київській області, в закладах громадського харчування щороку відбуваються аварії (вибухи) під час експлуатації балонів зрідженого газу, внаслідок чого травмуються працівники, у тому числі смертельно.
У січні минулого року під час експлуатації балонів у закладах громадського харчування сталися такі випадки:
- під час пожежі 03.01.2015, яка виникла в кафе «Нью Хата» (м. Харків), де для обігріву використовувався балон зрідженого вуглеводного газу, постраждало троє відвідувачів кафе;
- під час вибуху гозоповітряної суміші в кафе «У фонтана» ВАТ «Мідо» (м. Ізмаїл, Одеська область) 11.01.15 постраждало дев’ять осіб (п’ять працівників та чотири відвідувача кафе). Вибух стався через виток газу з газобалонної установки.
Основними причинами цих аварій (вибухів) були порушення вимог законодавства України з питань охорони праці при експлуатації балонів.
У зв’язку з погіршенням погодних умов та з метою їх попередження, зменшення кількості нещасних випадків з використанням балонів зрідженого вуглеводневого газу в закладах громадського харчування, розміщуємо Правила безпеки при експлуатації балонів.
У виробничих процесах часто застосовують різноманітні балони, призначені для зберігання, перевезення та використання стиснених (азот, повітря, кисень, сірководень), зріджених (аміак, сірчистий ангідрид, діоксид вуглецю, фреон) чи розчинних (ацетилен) газів під тиском 0,6 15 мПа.
Найчастішими причинами вибухів балонів є:
- удари або їх падіння, особливо при високих чи низьких температурах, оскільки у першому випадку різко зростає тиск у балоні за рахунок нагрівання газу, що міститься у ньому, а у другому - матеріал, з якого виготовлений балон, набуває крихкості;
- переповнення балона зрідженим газом без залишення вільного нормованого об'єму (біля 10 % від усього об'єму балона);
- нагрівання балона сонячними променями чи іншими джерелами, що спричиняє збільшення тиску у ньому вище допустимого;
- помилкове використання балона, наприклад наповнення кисневого балона метаном;
- занадто швидке наповнення балона, яке також супроводжується різким нагріванням газу і, як наслідок, збільшенням тиску.
Застосування спеціальних матеріалів і способів виготовлення, що підвищують механічну міцність балонів, обладнання запобіжними ковпаками й опірними башмаками підвищує їх безпеку. Балони виготовляють з вуглецевої та легованої сталі безшовними при тиску 3 мПа і вище та зварними зі швами при меншому тиску.
Вентилі та редукційні клапани забезпечують відбір газу при більш низькому тиску, ніж у балоні, що запобігає вибуху балона при наповненні чи відборі.
Для запобігання неправильному використанню балонів, призначених для різних газів, вентилі мають різну різьбу (для кисню та інертних газів – праву, для горючих - ліву). Крім того, балони фарбують у різні кольори та наносять на них кольорові смуги та відповідні написи (табл.1).
Таблиця 1. Маркування балонів
Газ Колір балона Напис Колір напису Колір смуги
Азот Чорний Азот Жовтий Коричневий
Аміак Жовтий Аміак Чорний –
Ацетилен Білий Ацетилен Червоний —
Кисень Блакитний Кисень Чорний —
Повітря Чорний Стиснене Білий –
Сірчистий Чорний повітря Сірчистий Білий Жовтий
ангідрид ангідрид
При зберіганні балонів необхідно їх розміщувати на відстані не менше 1 м від джерел тепла та на відстані не менше 5 м від джерел відкритого полум'я. Переміщення балонів здійснюють за допомогою спеціально пристосованих для цього візків або інших пристроїв. Балони зберігаються і транспортуються з накрученими запобіжними ковпаками. Під час перевезення у горизонтальному положенні між балонами встановлюються підкладки із дерев'яних брусів з вирізаними гніздами, та одягаються мотузкові або гумові кільця товщиною не менше 25 мм (по два кільця на балон), на які балони опираються, при цьому вентилі балонів укладають в один бік. Перевезення балонів у вертикальному положенні здійснюють у спеціальних контейнерах або без них з використанням прокладок між балонами і стропувальним закріпленням від можливого падіння.
Газові балони зберігаються як у спеціальних приміщеннях (складах), так і на відкритому повітрі за умови їх захисту від сонячних променів та дії атмосферних опадів.
Наповнені балони зберігаються у вертикальному положенні в спеціальних гніздах, клітках або огороджуються бар'єром для запобігання їх падінню. Балони без башмаків можуть зберігатись у горизонтальному положенні на дерев'яних рамах або стелажах.
Склади для зберігання балонів з газами будуються одноповерхові з негорючих матеріалів, що не утворюють іскор. При зберіганні на балони не повинно потрапляти сонячне проміння. Не допускається зберігати разом з балонами вибухо- та пожежонебезпечні матеріали. Приміщення повинні добре вентилюватися. Електричні мережі повинні бути виконані в іскрозахисному варіанті.
Балони з отруйними газами зберігають в спеціальних закритих приміщеннях.
При обслуговуванні, переміщенні і транспортуванні балонів повинні виконуватись правила безпеки, що виключають можливість травмування людей та пошкодження балонів.