РЕЄСТРАЦІЙНА СЛУЖБА ВЖЕ СТВОРЕНА ТА ДІЄ

19-12-2012, 22:34

Протягом попередніх років функції у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в Україні покладалися на різні міністерства, відомства, уповноважених суб'єктів. Такий стан справ не лише суттєво ускладнював роботу самих державних органів, але й створював перешкоди для належної реалізації громадянами своїх прав.
Відтак у грудні 2010 року було створено Державну реєстраційну службу України (Укрдержреєстр) - центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується й координується Кабінетом Міністрів України. Так, в нашій країні вперше за часи незалежності забезпечено "єдність" системи державної реєстрації прав, а реалізацію державної політики у відповідній сфері покладено на єдиний орган влади.
Нині в Україні створено 583 структурних підрозділи управлінь юстиції, що реалізовуватимуть повноваження Укрдержреєстру у сфері державної реєстрації прав - так звані реєстраційні служби.
Така служба вже діє і на території Києво-Святошинського району. Знаходиться вона за адресою: с. Петропавліська Борщагівка, вул. Я. Мудрого, 1 а (приміщення сільської ради). Її керівником призначено Людмилу Степанівну Шевчук. Саме до неї й звернулися журналісти нашої газети, аби отримати відповіді на запитання щодо роботи нової служби, які найбільше цікавлять читачів нашого видання.
- Людмило Степанівно, мабуть, найбільш актуальним є запитання про те, якою буде процедура реєстрації права власності та які документи для неї потрібні?
- Вона визначена Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 р. № 703.
Так, для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку зацікавлена особа має звернутися до державного реєстратора прав з відповідною заявою, до якої має додати документи, визначені вказаним вище Порядком. Слід зазначити, що перелік документів, які подаються для державної реєстрації прав, різниться залежно від способу набуття права власності та типу об'єкта нерухомого майна, права на який підлягають державній реєстрації.
До переліку загальних документів, які в обов'язковому порядку подаються для проведення державної реєстрації прав, входить: заява про державну реєстрацію; копії документа, що посвідчує особу заявника, реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків; документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав; документ про сплату державного мита (крім випадків, коли особа звільнена від сплати державного мита).
РЕЄСТРАЦІЙНА СЛУЖБА ВЖЕ СТВОРЕНА ТА ДІЄ

- Як відомо, Указом Президента України від 8 квітня 2011 р. № 445/2011 Держземагентство визначено органом, який здійснює ведення Державного земельного кадастру і, відповідно, здійснює державну реєстрацію права власності на земельні ділянки. В той же час з 2013 року це має робити Укрдержреєстр, що суперечить згаданому Указу. Як буде вирішуватися ця проблема?
- Насправді ніякої проблеми не існує. Зараз Держземагенство здійснює державну реєстрацію земельних ділянок та державну реєстрацію прав на земельні ділянки згідно з Положенням про нього, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 р. № 445/2011.
Водночас, відповідно до Указу Президента України від 5 жовтня 2011 р. № 965/2011, який набирає чинності з 1 січня 2013 р., повноваження Держземагенства в частині державної реєстрації прав на земельні ділянки припиняються. За Держземагентством залишиться функція державної реєстрації самої земельної ділянки, як об'єкта нерухомості в Державному земельному кадастрі. У свою чергу Укрдержреєстр здійснюватиме державну реєстрацію прав на земельні ділянки.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно міститиме всю інформацію про речові права на земельні ділянки, а Державний земельний кадастр - інформацію про земельну ділянку, так би мовити "технічну інформацію". Водночас слід зазначити, що такі інформаційні системи працюватимуть паралельно, а не розрізнено чи в противагу одна одній.
- Як буде відбуватися процес обміну базами даних Укрдержреєстру і Держземагентства щодо власників земельних ділянок?
- Кабінет Міністрів України ще в лютому минулого року прийняв постанову "Про інформаційну взаємодію органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та органу державної реєстрації прав", в якій виписано порядок обміну відповідною інформацією.
- Чи створено вже Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, а саме на земельні ділянки та об'єкти, що розташовані на них?
- Так, Державний реєстр прав як єдина державна інформаційна система, що має містити відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав, вже існує.
Наразі проводиться дослідна експлуатація вказаного реєстру, тобто перевіряється налагодженість системи передачі даних тощо.
- Чи вже перенесені в нову систему відомості про власників нерухомого майна тощо?
- Державний реєстр прав наразі не містить інформації про речові права на нерухоме майно. Його почнуть наповнювати відомостями з 1 січня 2013 р., коли буде запроваджено державну реєстрацію прав за новими правилами. Тобто державні реєстратори будуть наповнювати вказаний реєстр поступово, за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав.
- Тож куди мають звертатися власники земельних ділянок сільськогосподарського призначення для отримання документів, що підтверджують право власності на землю?
- Зміни у системі державної реєстрації прав стосуються також і порядку оформлення права власності на нерухомість, в тому числі й на земельні ділянки, з видачею відповідних свідоцтв. З 1 січня 2013 р. замість державних актів про право власності на земельну ділянку органами державної реєстрації прав будуть видаватися свідоцтва про право власності на нерухоме майно, яке формуватиметься в процесі державної реєстрації прав та видаватиметься державними реєстраторами разом із витягом з Державного реєстру прав.
При цьому слід зазначити, що порядок оформлення права власності на землю з видачею відповідних свідоцтв не розрізняється залежно від цільового призначення земельної ділянки.
- Який час відведено для проведення державної реєстрації речових прав?
- Чинне законодавство передбачає 14 робочих днів для проведення державної реєстрації прав. Якщо йдеться про обтяження речових прав чи іпотеку, то цей строк становить один робочий день. У той же час Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно" передбачає скорочення строку для проведення державної реєстрації прав з 14 до 5 робочих днів.
Державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії проводиться нотаріусом одночасно з вчиненням такої дії.
- А як щодо процедури оформлення купівлі-продажу будинків на "вторинному ринку"?
- Згідно з діючим законодавством, для здійснення операції з купівлі-продажу будинку особам необхідно декілька разів відвідувати бюро технічної інвентаризації та звертатися до нотаріуса за посвідченням відповідного правочину.
З 1 січня 2013 р. для здійснення операції з купівлі-продажу будинку особам необхідно буде звернутися виключно до нотаріуса. Так, нотаріус перевірить належність продавцю будинку на право власності в реєстрі, який зараз ведуть бюро технічної інвентаризації (Реєстр прав власності на нерухоме майно); проведе державну реєстрацію прав продавця в "новому" Державному реєстрі прав; посвідчить договір купівлі-продажу відповідного будинку та на підставі нього проведе державну реєстрацію права власності на будинок покупця.
Що стосується бюро технічної інвентаризації, то останні здійснюватимуть технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна у випадках, передбачених законодавством. При цьому проведення технічної інвентаризації об'єкта перед здійсненням його продажу буде не обов'язковим та залишається на розсуд сторін договору, тобто продавця та покупця.

Навігація порталу

Офіційна інформація

Боярська міська рада:

м. Боярка, вул. Грушевського, 39
Телефон Боярської міської ради: (093) 303-03-76
E-mail: boyarka-rada@ukr.net

Погода

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Соціальні мережі

Календар

«    Апрель 2024    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30