МЕДИЧНА ГАЛУЗЬ: РЕФОРМУВАННЯ ТРИВАЄ
20-01-2014, 15:44
З метою реалізації державної політики в галузі охорони здоров’я та оптимізації використання бюджетних коштів, райдержадміністрацією було прийнято, а райрадою – підтримано рішення про реформування медичної галузі, що передбачає створення єдиного Центру первинної медико-санітарної допомоги та є одним із етапів реформування медичної галузі. Як ця система працюватиме, розповідає заслужений лікар України, головний лікар центральної районної лікарні Василь Кравченко.
– На сьогодні ми вже пройшли два етапи реформування медицини: створили «швидку» та «екстрену» допомоги, а також амбулаторії загальної практики сімейної медицини. І практично завершили третій етап – створення центру первинної медико-санітарної допомоги. Адже відповідно до структури закладів надання первинної медичної допомоги, в амбулаторіях не передбачені посади стоматологів, гінекологів, рентген-лаборантів, клінічних лаборантів, акушерів тощо. Крім того, відповідно до протоколів надання медичної допомоги, затверджених міністерством охорони здоров’я, кожен відповідний діагноз має лікувати профільний фахівець.
Тож, із 1 січня центральна районна лікарня, до складу якої входили поліклініка, стаціонарне відділення та мережа всіх сільських амбулаторій загальної практики сімейної медицини, має «поділитися» на дві юридично самостійні структури: центр сімейної медицини (з підпорядкуванням всіх амбулаторій та служби дільничних лікарів (педіатрів, терапевтів), окремо – інші служби. Тобто, заклади надання первинної та вторинної медичної допомоги.
Районна лікарня раніше була центральною, а це означає, що вона була не лише лікувальним закладом, а й органом управління всієї галузі охорони здоров’я у районі. Так як із цього року ЦРЛ втратила ці функції, необхідно внести зміни до її статуту.
- Як працюватиме реформована система охорони здоров’я?
- На першому рівні лікарі сімейної медицини та медсестри виконуватимуть первинні обстеження, лікуватимуть легкі форми хвороб усіх членів родин. За потреби сімейний лікар зможе зробити рентген, накласти тугу пов’язку тощо. А це - тільки на користь людям. Банальне запалення слизової оболонки носа чи рота також вилікує сімейний лікар. Раніше ж із такими проблемами обов’язково потрібно було їхати до ЛОР-спеціаліста в район. То чи доступнішою стає медицина? Так.
Адже фахівець сімейної медицини має володіти 30-50 % навичок кожного профілю: гінекології, травматології, хірургії тощо, будучи при цьому одночасно й терапевтом, і педіатром. При цьому одна амбулаторія має обслуговувати 10-15 тисяч населення, один такий спеціаліст – 1500 пацієнтів у містах і 1200 – у селах. Такі нормативи. Якщо врахувати, що лікуватимуть вони легкі форми захворювань, навантаження цілком посильне. Якщо, скажімо, в Боярці чи Вишневому офіційно зареєстровано 37000, то ці міста повинні мати по три таких амбулаторії. Одразу після прийняття держбюджету ми отримаємо необхідне фінансування і центр запрацює.
Лікування складних випадків проводитиметься за направленням від сімейного лікаря до вузькопрофільного спеціаліста: отоларинголога, гінеколога, хірурга, пульмонолога, стоматолога, кардіолога, гастроентеролога та ін. Тобто, якщо ви вивихнули ногу, з цим впорається лікар сімейної медицини, травматолог чи хірург (за потреби) лікуватимуть лише складні переломи. І фахівець вторинної ланки зможе більше часу приділити лікуванню більш серйозних захворювань, не відволікаючись на незначні.
При цьому всі дільничні терапевти та педіатри територіально залишаться працювати на своїх місцях: їх посади будуть збережені за рахунок вільних вакансій районної лікарні, доки вони не пройдуть відповідну перекваліфікацію. Через 2-3 роки кожен із них матиме кваліфікацію лікаря сімейної медицини. Цей перехід буде плавним і поступовим, тим більше, що до 2020 року в нас іще є час. Хочу заспокоїти відразу населення, щоб потім не було пересудів і спекуляцій: територіально все залишиться так, як і було.
Також детально буде проаналізовано наповнюваність по структурі захворювання денних стаціонарів у містах. Взагалі такого поняття, як денний стаціонар немає ні у первинній, ні у вторинній ланці надання медичної допомоги. Але, зважаючи на звернення жителів Боярки про його збереження, вирішено залишити все як є. Тобто на сьогодні денний стаціонар працює як і раніше, він розрахований на 15 ліжок, 4 медпрацівники надають медичні послуги пацієнтам.
– Скільки фахівців уже пройшли перекваліфікацію сімейного лікаря?
– Майже 40. Цього року планується перекваліфікація ще 25 спеціалістів, потім – іще 50. Потреба нашого району в сімейних медиках складає близько 120 чоловік, враховуючи кількість зареєстрованого населення. Ми ще розраховуємо на те, що 20-30 спеціалістів нам направлять вузи, і за 2-3 роки потребу в сімейних лікарях ми закриємо.
– Які нововведення в розрізі вищезгаданих змін чекають на медицину цього року?
– Розпорядженням голови РДА наприкінці минулого року створено управління охорони здоров’я при райдержадміністрації, якому будуть підпорядковуватися всі структури медичного профілю. Через єдину централізовану бухгалтерію фінансуватимуться і центр сімейної медицини, і районна, і Вишнівська міська лікарня. Централізованим буде й відділ кадрів.
На мій погляд, це розумно і правильно, адже ми відтепер не розпорошуватимемо бюджетні кошти окремо на кожну структуру, де часто її функції дублюються по кілька разів. Та й бюджетний кодекс вимагає, що має бути єдиний розпорядник на галузь.
Наступного року всі районні лікарні мають перейти в підпорядкування області й, відповідно, фінансуватися з обласного бюджету. І кошти виділятимуться з розрахунку не на кількість мешканців району, а на кількість населення області. Відповідно, тоді вже не матиме значення, в якому районі проживає пацієнт – медична допомога надаватиметься всім, хто проживає на Київщині.
Наступним кроком буде створення госпітального округу – потужного лікувального закладу з профільними, високоспеціалізованими відділеннями хірургії, терапії, травматології, пологовим будинком та ін. Маємо надію, що функціонуватиме він саме на базі районної лікарні, яка має, завдяки турботі керівництва району, області й держави, відповідне потужне обладнання.
Окреме питання – Вишнівська міська лікарня, первинна ланка якої відійде в підпорядкування центру сімейної медицини, а її стаціонар і поліклініка перебуватимуть в оперативному управлінні управління охорони здоров’я, але в складі Вишнівської міської лікарні. Після створення госпітального округу її відділення ж, можливо, зіллються з відділеннями госпітального округу районної лікарні, але не територіально, а юридично. Адже реформа направлена не на подрібнення, а на укрупнення закладів.
– Безперечно, медики нашого району мають значні досягнення, якими можуть по праву пишатися...
- Одне зі значимих досягнень минулого року – активізація госпрозрахункових підрозділів, що дало змогу районній лікарні заробити трохи більше 960 тис. грн. І це приємно, адже ми постійно мали, скажімо, невиконання плану в стоматологічній поліклініці, через що коштів не вистачало не лише на закупівлю нового обладнання та сплату комунальних послуг, а навіть на зарплати працівникам. Із зароблених грошей 500 тис. грн. ми вже сплатили за ком послуги, придбали частину обладнання, іще 400 тис. грн. можемо витратити на вирішення нагальних внутрішньо лікарняних потреб: придбання витратних матеріалів, закупівлю нових стоматустановок тощо.
Наступне - придбання дороговартісного медичного обладнання і побудова триповерхового корпусу нового приймального відділення. Це вагомі кроки до підвищення надання якості медичних послуг населенню відбуваються на виконання нових соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича.
Тут передбачено розмістити відділення клінічної лабораторії, новітнє діагностичне обладнання, консультативні кабінети фахівців, протишокову палату тощо. Та головне, що буде створено комфортні умови не лише для перебування пацієнтів, а й роботи медиків. На другому поверсі розмістяться хірургічне й терапевтичне відділення, на третьому – гуртожиток на 60–80 ліжко-місць, що вирішить питання надання житла для медперсоналу.
Ремонти зроблено і в закладах усієї мережі, за що я дуже вдячний керівникам органів місцевого самоврядування. А ще – підключено комплекс будівель ЦРЛ до нового модулю котельні, що дає змогу заощаджувати до 15% бюджетних коштів.
При цьому, хочеться відзначити одну закономірність: за медичною допомогою звертаються всі, у тому числі – прихильники й члени різних політичних партій. Та допомагає галузі лише одна – районна організація Партія регіонів.
Тому окрема подяка та низький уклін і від себе особисто, і від всього нашого колективу – першому заступнику голови РДА, голові районної організації Партії регіонів Миколі Шкаврону, який жодного разу не відмовив нам у вирішенні того чи іншого питання. Не вистачало бюджетних коштів - залучалися ресурси партійні.
На сьогодні на 90% відремонтовано травматологічне та приймальне відділення, залишилося лише облаштувати під’їзні шляхи, окремий заїзд, ганок і територію під зону відпочинку для пацієнтів. Навесні ці роботи завершимо й здамо приміщення в експлуатацію.
– Про що в ці святкові дні мріє головний лікар району?
- Моя заповітна мрія – не на свята, звісно, а у житті - відкрити на базі районної лікарні медичне училище. Адже найбільша наша проблема на сьогодні – забезпечення кадрами середньої ланки. Таких вакансій маємо близько 200, тому медсестри, скажімо, замість доба через три, як це має бути, чергують доба через дві. Навчаючи випускників шкіл району, ми вирішили б питання не лише забезпечення відповідних фахівців, а й забезпечення їх житлом. Та й для такого потужного району, як наш, це було б доволі престижно.
Вільних вакансій лікарів вполовину менше – близько 100. Але цю проблему ми вирішили, заключивши відповідний договір із академією післядипломної освіти ім. Шупика та створивши замкнутий цикл інтернів. На сьогодні районна лікарня є ще й клінічною базою по 20 медичним спеціальностям.
– А що б Ви хотіли побажати нашим читачам?
- Хочу привітати всіх зі святами, що ще продовжуються, побажати хорошого настрою, впевненості в завтрашньому дні. Тим більше, що кожен із спеціалістів залишиться на своєму робочому місці й працюватиме там, де працював. І дійсно хочу, щоб спав, нарешті, такий ажіотаж на фоні непорозумінь навколо реформ. Щоб і люди менше хворіли, і, приходячи в медичний заклад, щоб бачили привітного професійного медика з радістю їх зустрічає і надає необхідну допомогу. І стабільності в державі та суспільстві. Ну і щоб бюджет дозволяв вирішити всі нагальні потреби і проблеми.