Медична служба Києво-Святошинського району інформує
19-03-2014, 10:13
24 БЕРЕЗНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ
Епідемічна ситуація з туберкульозу залишається складною в багатьох країнах світу, а найбільш складною і загрозливою в країнах з низьким рівнем життя. Україна, на сучасному етапі віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз і має вищий рівень захворюваності, ніж у більшості країн Центральної та Східної Європи.
Києво-Святошинський район, на жаль, не є виключенням . Щорічно в районі реєструється 100-120 випадків вперше діагностованого туберкульозу. У половини хворих діагноз встановлено дуже пізно, в стадії розпаду легеневої тканини, що супроводжується виділенням збудника туберкульозу в оточуюче середовище. Особливе занепокоєння викликає туберкульоз серед дитячого населення – 7 випадків в 2013 році, за 2 місяці 2014 року – 2 випадки.
Збудник туберкульозу – мікобактерія або паличка Коха, надзвичайно стійкий у зовнішньому середовищі. У вологих темних приміщеннях туберкульозна паличка життєздатна 7-10 років, її не знищує заморожування, а кип’ятіння вбиває лише через декілька хвилин, прямі сонячні промені через 15 хвилин – 3 години. В сирому молоці паличка Коха не просто зберігає свої властивості, а ще й розмножується.
Найчастіше джерелом інфекції є хвора на туберкульоз людина, яка виділяє мікобактерії туберкульозу під час кашлю, чихання, розмови. Можливе зараження від хворих тварин, переважно від великої рогатої худоби.
Попадаючи в організм людини, палички Коха можуть тривалий час не викликати захворювання за умови, якщо це здорова людина, яка має високий опір до інфекційних захворювань. Шкідливі звички (паління, зловживання алкоголем, вживання наркотиків), перевтомлення, стреси, іноді навіть банальна застуда, які призводять до ослаблення захисних сил організму, можуть сприяти розвитку захворювання.
Туберкульоз – дуже підступне захворювання, його перебіг найчастіше малосимптомний або зовсім безсимптомний – невисока температура (37,0 – 37,5 С0), яка зазвичай підвищується надвечір та супроводжується проявами слабкості та стомленості. Після нічного відпочинку всі симптоми зникають і людина відчуває себе бадьорою та здоровою. Тому такі невиразні ознаки хвороби дуже довго залишаються непоміченими.
Велике значення має рання діагностика туберкульозу, на початкових стадіях захворювання повністю виліковується. Несвоєчасне встановлення діагнозу призводить до запущених складних форм туберкульозу, коли вже є деструкція легеневої тканини. Треба зазначити, що такі форми важко піддаються лікуванню навіть сучасними лікарськими протитуберкульозними засобами. На жаль, такі хворі стають небезпекою для оточуючих.
З метою раннього своєчасного виявлення хворих на туберкульоз найбільш ефективними методами нині є:
- профілактичне флюорографічне обстеження дорослих та підлітків – для осіб віком від 15 років флюорографічні обстеження проводяться 1 раз на 2 роки, а особам, які відносяться до груп ризику по захворюванню на туберкульоз, і контингентам, які самі можуть представляти небезпеку для населення (так званий декретований контингент) – щорічно;
- масова туберкулінодіагностика дитячого населення – постановка реакції Манту проводиться всім дітям щорічно віком від 1 року. Треба відзначити, що туберкулінодіагностика не має ніякого відношення до щеплень, і є складовою частиною щорічного медичного огляду дітей. За результатами реакції Манту проводиться відбір дітей, які підлягають подальшому обстеженню у лікаря-фтизіатра.
- мікроскопія мазка мокроти – призначається особам, які кашляють більше 3 тижнів.
Заходи профілактики туберкульозу:
- необхідно дотримуватися здорового способу життя та відмовитись від шкідливих звичок. Потрібно загартовувати організм – особливо рекомендуються ранкова зарядка, водні процедури, перебування на свіжому повітрі та інше;
- необхідно включати до раціону харчування різноманітні продукти, вживати молочні продукти, овочі, фрукти, зелень, не захоплюватись вегетаріанством та різними дієтами;
- потрібно зберігати чистоту на роботі та вдома, тримати вікна відкритими влітку і, по можливості, частіше провітрювати приміщення взимку, використовувати вихідні дні і відпустку для активного відпочинку.
- важливе значення має щеплення від туберкульозу дітей, що проводиться новонародженим та в 7 років.
Завжди пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати.
Бережіть себе і своїх рідних!
О. В. Ковтун,
лікар епідеміолог
Києво-Святошинського районного управління
Головного управління ДСЕС у Київській області