КОЛИ ПТАХИ ГНІЗДА НЕ В’ЮТЬ

7-04-2014, 20:53

КОЛИ ПТАХИ ГНІЗДА НЕ В’ЮТЬ
7 квітня відзначають Благовіщення - одне з найбільших християнських свят. Це свято благої вісті Архангела Гавриїла, яку він приніс Діві Марії. В цей день Марії було сказано, що вона непорочно зачне від Святого Духа та народить Ісуса Христа - Сина Божого.
У давнину Благовіщення вважали великим святом, з нього починали рік. За благочестивими віруваннями людей, в цей день, як і на Великдень, сонце "грає", і грішників в пеклі не мучать. За своєю величчю, свято Благовіщення не відміняється навіть тоді, коли воно припадає на Великдень.
В народі - це свято третьої зустрічі зими з весною. Вважається, що цього дня весна остаточно долає зиму і Бог благословляє землю для сівби. Зачіпати землю до цього дня вважалося великим гріхом. Також на Благовіщення Матір Божа з небес розсипає з "Благовіщенської коробки" росу або дощ, сніг чи туман. Тож якщо цього дня будуть якісь опади - чекай на врожайний рік.
У цей день здавна існував звичай випускати на волю пташок: "Щоби співали на волі, Бога прославляли та просили щастя-удачі тому, хто їх випустив". Деякі люди навіть спеціально купували пташок, щоб на Благовіщення їх випустити - на щастя.
Вважалося, що люди працювати цього дня не повинні, адже навіть птахи гнізд не в'ють - настільки це велике свято. Пояснювали: зозуля спробувала, то Бог їй пам'ять відібрав, а тому вона донині не має свого гнізда й підкидає яйця в чужі. Особливим статусом наділений тільки один птах - горобець: він лагодить гніздо, "оскільки не знає такого свята, бо він, бач, бусурманин поміж птицями".
Зранку в церкві правлять урочисту службу, святять проскури (це спеціальний літургійний хліб, який використовується під час православного богослужіння. Готується з квасного (дріжджового) тіста, яке замішується з пшеничної муки, води та солі. На проскурі зазвичай розміщуються зображення хреста чи Пресвятої Богородиці)
Пасічники "частують" своїх бджіл благовіщенською проскурою, щоб ті добре роїлися. Якщо благовіщенську проскуру перетерти на порошок, змішати з землею та посіяти з чотирьох кутів свого поля, то це, за народними уявленнями, забезпечить добрий урожай, дощ ниву не минатиме. А якщо благовіщенську проскуру закопати в землю на полі, то й град цьому полю не страшний. Свяченій проскурі приписуються й неабиякі лікувальні властивості, зокрема, вона може допомогти хворому на пропасницю.
На Благовіщення дівчата водили перший весняний хоровод - "Кривий танок". Він символізує пробудження природи, покликаний закликати весну до більш активних дій, пробуджувати життєву енергію.
Вважалося, якщо дівчина на порі на Благовіщення знайде квітку первоцвіту, значить, їй у цьому році судилося заміж піти. А знайдений у цей день пролісок треба дуже обережно зірвати, у пазусі принести додому й по-класти під образами. З давніх часів вважається, що це приносить у дім щастя та злагоду.
Пролісок дарує не тільки щастя родині, але й дівчині красу. Для того, щоб скористатися магічними властивостями квітки, слід на Благовіщення покласти в холодну воду пролісок і цією водою вмитися.
Крім того, українці спостерігали за погодою. Вважали: яка погода на Благовіщення, така й на Великдень буде. Якщо на Благовіщення дощ іде, то добре вродить жито. Якщо на Благовіщення вже сидять бузьки на яйцях, весна буде тепла.
А ще народ радить не проклинати зиму в цей день, оскільки в цьому разі вона може передумати й повернутися: "На Благовіщення зими не лай, і саней не ховай".
13 квітня святкуватимемо Вербну неділю. Свято перехідне, відзначають його за тиждень перед Світлим Христовим Воскресінням. В основі Великодня - євангельська легенда про в'їзд Ісуса Христа в Єрусалим. Наші предки залишили нам у спадок обряд поклоніння вербі: за давнім повір'ям, її освячені гілки оберігають помешкання від пожежі, посіви - від неврожаю, а худобу від хвороб. Джерельна вода з-під верби має цілющі властивості, а потовчене молоде листя добре загоює рани. Вербний тиждень завжди вирізняється прохолодною погодою з дощами. Це добре - земля запасається вологою. "По Вербній неділі плуг уже при ділі", - каже народна мудрість. Якщо останні дні тижня теплі, улітку буде щедрий урожай на ярину. Активний виліт бджолиних сімей цього дня - до хорошого весняного медозбору.

Навігація порталу

Офіційна інформація

Боярська міська рада:

м. Боярка, вул. Грушевського, 39
Телефон Боярської міської ради: (093) 303-03-76
E-mail: boyarka-rada@ukr.net

Погода

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Соціальні мережі

Календар

«    Май 2024    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31