МИСТЕЦЬКИМ СПЛЕСКОМ ЖАНРІВ ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ МУЗЕЇВ
19-05-2014, 14:28
Різні мистецтва зійшлися до Боярського краєзнавчого музею 16 травня. У переддень свого професійного свята музейники влаштували справжнє свято для гурманів, де у гармонійному синтезі злилися поезія, бандура, спів, музика, живопис. Для цього достатньо було влаштувати творчий вечір Ярослава Чорногуза - знаного в Україні журналіста, бандуриста, поета, співака - у залі музею, де експоновано живопис Олександра Малінченка.
Майже три години тривало художнє дійство чи, швидше, моноспектакль, автором і виконавцем якого виступив Ярослав Чорногуз. Свій творчий доробок він щедро доповнив і свіженьким диском пісень "Українська незабудка" та черговою збіркою поезії "Велесів гай".
Відразу зауважу: прадавні боги українців Велес, Лана, Перун, Ярило, Дажбог не сходили з вуст поета протягом цього незвичного концерту. Захоплення автора дохристиянськими часами у нього дуже природне, адже лірика Чорногуза переважно пейзажна, любовна, філософська, яка найбільше суголосна язичницьким часам. Та й датування у книзі витримане за прадавнім трипільським календарем, яким користувалися в часи Богдана Хмельницького у ХVІІ ст. Ще сім тисячоліть тому були на цій землі наші пращури, а тому кожний клаптик української землі священний. Хай пам'ятають про це наші закляті вороги!
Здравнице-природо, будь із нами,
Велесе, поетів надихай,
Хай святиться усіма Богами
Твій священний неповторний гай.
Аудиторія надзвичайно чутливо реагувала на численні вірші і пісні патріотичні, пронизані щемом, болем і вірою у перемогу. Співавтором пісень Чорногуза виступає переважно композитор Віктор Охріменко - лікар з Чернігівщини, який укупі з поетом створив справжні перлини, як-от: "Танго берези", "Ода вишиванці". Щоправда, на слова пана Ярослава писали музику і такі відомі композитори, як Олександр Білаш, Віталій Кирейко та інші.
Не архаїка ти, що як бранка,
У музеї забута висить.
Вічна модо моя, вишиванко,
Я щодня тебе прагну носить.
Не зайве нагадати, що збірка пейзажних поезій "Велесів гай" ілюстрована власними світлинами Ярослава і присвячена його батькам - відомому українському письменнику-гумористу Олегу Чорногузу і Лідії Чорногуз.
До концерту долучилася співачка, заслужена артистка України Алла Васик. Пісні у її виконанні розширили діапазон представлених мистецтв і розчулили глядачів, адже артистка має власні спогади, пов'язані з Бояркою.
Директор музею Любов Кравченко щиро подякувала столичним гостям і висловила впевненість, що вони відвідають наше місто знову, але виступатимуть на більшій сцені і перед ширшою аудиторією.
Біографічна довідка
Ярослав Олегович Чорногуз народився 1963 року у Вінниці, а вже через рік став киянином. У 1985 році закінчив факультет журналістики Київського держуніверситету імені Т. Шевченка. У 1985-2002 роках працював у редакції журналу "Українська культура" завідувачем відділу бібліотек, музеїв і музики. Паралельно навчався кобзарському мистецтву. У 1994 році закінчив студію при Національній заслуженій капелі бандуристів ім. Г. Майбороди. У 2009 році закінчив Інститут мистецтв Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова.